Druhá vlna #1: Rúška, školy, obchody, reštaurácie

Napísal:

Ako sa predpokladalo zasiahla nás druhá vlna koronavírusu a s ním súvisiace ochorenie Covid-19. Keďže šírenie ochorenia je rýchlejšie a masívnejšie ako na jar, prijala Vláda SR nové opatrenia, ktoré aktuálne platia od 15. októbra 2020.

Dňa 11. októbra 2020 zasadal Ústredný krízový štáb, ktorého cieľom bolo zastaviť rýchlo narastajúce šírenie koronavírusu. Schôdza trvala 13 hodín a ako reakciu na prudký nárast pozitívne testovaných, prijal Úrad verejného zdravotníctva nové, prísnejšie opatrenia. 

V nedeľu, 11. októbra 2020, boli prvýkrát opatrenia oznámené verejnosti. Prijaté opatrenia sa viac – menej zhodujú s tými, ktoré platili aj počas prvej vlny pandémie. Rúška na ulici, či zatváranie podnikov a fitness centier a rušenie hromadných podujatí – aj to sú nové opatrenia prijaté Ústredným krízovým štábom.

Korona opatrenia #12: Štvrtá fáza uvoľňovania opatrení

Napísal:

Dlho očakávaný deň spustenia štvrtej fázy nastal. Otvorenie viacerých prevádzok, škôl, povolenie organizovať podujatia, či uvoľnenia v oblasti nosenia rúšok. Prečítajte si s nami, aké pravidlá musíte pri nových možnostiach dodržiavať a tiež, aké plánované opatrenia sa do štvrtej fázy nakoniec nedostali. 

Korona opatrenia #11: Otvorenie ďalších prevádzok

Napísal:

Uplynuli presne dva týždne od spustenia prvej fázy uvoľňovania opatrení a my sme sa dočkali nečakaného zvratu. Po počiatočných pochybnostiach, či sa 6. mája vôbec druhá fáza zaháji, sa opatrenia uvoľnia v omnoho väčšom rozsahu. Takto vyzerá dnešný začiatok druhej a tretej fázy!

Korona opatrenia #10: Exekúcie a  nájom

Napísal:

Dňa 22. apríla 2020 bola schválená novela zákona č. 62/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, ktorou sa okrem inštitútu dočasnej ochrany podnikateľa schválila aj „ochrana nájmu“ a odklad exekúcií. Aby ste udržali krok v dianí aj v tomto smere, prinášame vám krátky prehľad zavedenia pomoci v praxi. 

Skončenie pracovného pomeru v čase koronavírusu

Napísal:

Aktuálna situácia šíriaceho sa koronavírusu a ochorenia COVID-19 ovplyvnila ekonomiku krajiny, čo sa odráža aj na pomeroch v pracovnoprávnych vzťahoch. Či už ste zamestnávateľ, ktorý z určitých dôvodov potrebuje znižovať stav zamestnancov, alebo zamestnanec, ktorému hrozí výpoveď, pozrite sa na pravidlá, platné pre aktuálne prebiehajúcu mimoriadnu situáciu. 

AKTUALIZÁCIA - Korona opatrenia #9: Prvá fáza otvárania prevádzok

Napísal:

Aktualizácia 27.4.2020 - V pondelkových podvečerných hodinách predstavila Vláda SR plán uvoľňovania obmedzení prijatých v rámci ochrany krajiny a občanov pred koronavírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19, ktorý pomenovali ako „niečo za niečo“. Ak aj vy spadáte pod niektorý z typov prevádzok, ktorých sa uvoľňovanie týka, samotné otvorenie prevádzky nestačí. Z modelu „niečo za niečo“ plynú aj povinnosti.

AKTUALIZÁCIA - Korona opatrenia #8: Dočasná ochrana podnikateľov

Napísal:

Aktualizácia 23.4.2020 - Podnikatelia sa dočkali ďalšej pomoci od štátu. V pondelok vláda schválila návrh nových opatrení – tzv. dočasnú ochranu podnikateľov, ktorú v stredu 22.4.2020 schválila Národná rada Slovenskej republiky doplnením zákona č. 62/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii. Na jednej strane stojí pomoc pre podnikateľov, na druhej výkričník pre všetkých zmluvných partnerov. Či už budete podnikateľom, ktorý o pomoc požiada, alebo veriteľom, ktorého sa nové dočasné pravidlá dotknú tiež, tieto informácie potrebujete vedieť.

AKTUALIZÁCIA - Pre malé a stredné podniky: Pri udržaní zamestnanosti bezúročná pôžička a záruka od Slovak Investment Holding (SIH)

Napísal:

Aktualizácia 23.4.2020 - Slovak Investment Holding (SIH), ako garant celej schémy, sa dohodol s niektorými bankami na poskytovaní finančnej pomoci pre malé a stredné podniky (MSP) na preklenutie obdobia súčasných zdravotno-bezpečnostných opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu. Zmluvu so Slovak Investment Holdingom podpísali okrem Slovenskej sporiteľne aj BKS Bank a Všeobecná úverová banka.

Korona opatrenia #7: Pomoc pre veľké firmy a dohodárov

Napísal:

V utorok 14.04.2020 bola predstavená nová schéma pomoci zamestnávateľom či SZČO, ktorých postihla súčasná pandémia. Pomoci sa konečne dočkali aj veľké firmy, zamestnávatelia, pre ktorých bol zavedený tzv. kurzarbeit. O príspevok môže po novom požiadať aj jediný spoločník v s.r.o. či „dohodár“. V dnešnom článku vám prinášame kompletný model pomoci štátu zamestnávateľom, aby ste vedeli, ako pomôcť svojmu podnikaniu v čase pandémie koronavírusu.