Druhá vlna #2: Lockdown a plošné testovanie

Po skončení zasadnutia Ústredného krízového štábu, pandemickej komisie a epidemiologického konzília je prijaté nové uznesenie Vlády Slovenskej republiky. Vláda prijala rozšírenie už účinných opatrení s cieľom zníženia počtu pozitívnych prípadov nákazy novým koronavírusom a s ním spojeným ochorením COVID-19.

Ako bude prebiehať obmedzenie pohybu?

Od 24.10.2020 platí na území celého Slovenska zákaz vychádzania s možnosťou dojazdu do bydliska do nedele, 25.10.2020. To, akým spôsobom sa vás nové opatrenia dotknú však záleží najmä od toho, kde sa nachádzate. V prípade, že ste zo 4 najviac zasiahnutých okresov Orava – Tvrdošín, Dolný Kubín, BardejovNámestovo, sa na vás vzťahujú prísnejšie opatrenia ako na ostatné okresy. To znamená, že činnosti, ktoré budú môcť vykonávať osoby žijúce, resp. nachádzajúce sa na území mimo 4 najviac zasiahnutých okresov aj bez negatívneho testu, budú pre vás limitované. Nižšie prinášame presný prehľad opatrení a výnimiek, ktoré budú platiť od 24.10.2020.

 

Aké opatrenia platia v tzv. „červených okresoch“?

V piatok, 23.10.2020 prebehlo v tzv. „červených okresoch“, ktorými sú Tvrdošín, Námestovo, Bardejov a Dolný Kubín, pilotné plošné testovanie. Testovanie je dobrovoľné, avšak ak budete disponovať na tomto území negatívnym testom, bude to pre vás v nasledujúcich dňoch výhodou.

V dňoch od 24.10.2020 do 1.11.2020 majú obyvatelia tohto regiónu zákaz vychádzať od 5 hodiny rannej do 1 hodiny v noci. Znamená to, že medzi 1:00 hod a 5:00 hod máte oprávnenie opustiť svoje bydlisko a voľne sa pohybovať aj bez negatívneho testu. Pre toto všeobecné pravidlo platia výnimky, ktorými sú cesta za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb. To znamená, že osoby aj bez negatívneho testu môžu ísť napr. na nákup potravín, drogérie, lekárne, zaobstarať starostlivosť o svoje deti či zvieratá. S cieľom zamedziť voľnému pohybu pre tieto účely kdekoľvek po Slovensku Vláda v uznesení ukladá povinnosť navštíviť najbližšiu predajňu vášmu miestu bydliska. Výnimka pre zaobstaranie nevyhnutných základných životných potrieb sa vzťahuje aj na ich zabezpečenie pre inú osobu, tzv. susedská výpomoc.

Bez negatívneho testu sa môžete v červených okresoch presúvať aj za účelom neodkladného lekárskeho vyšetrenia vás, alebo osoby, ktorú sprevádzate. Tiež je umožnená cesta mimo bydliska z dôvodu starostlivosti o blízke osoby, hospodárske zvieratá, cestu na pohreb, sobáš či krst a venčenie spoločenských zvierat v okruhu do 100 metrov od bydliska.

Usmernenie myslí aj na osoby, ktorých aktuálny zdravotný stav neumožňuje podrobiť sa testu na ochorenie COVID–19 vôbec. Tieto osoby spadajú tiež pod výnimku zo zákazu vychádzania. Výnimku majú aj deti na ceste do a z jaslí, materských škôl a základných škôl.

 

Kam môžem v „červených okresoch“ ísť iba s negatívnym testom?

Zvyšok výnimiek sa vzťahuje na osoby, ktoré musia disponovať negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19, vykonaným najskôr 23.10.2020. Znamená to, že negatívnym výsledkom napríklad z 19.10.2020 sa pre uplatnenie výnimky nie je dostatočné preukázať.

Po získaní negatívneho výsledku majú osoby v tzv. červených okresoch výnimku pre zákaz vychádzania, vzťahujúcu sa na cestu do zamestnania a výkon podnikateľskej činnosti, cestu v nevyhnutnom rozsahu za účelom kúpy novín, tlačovín, ako aj cestu do servisu, na poštu, banky, poisťovne, čistiarne či optiky.

Osoby s negatívnym výsledkom si ďalej môžu užiť pobyt v prírode, avšak za podmienky návštevy prírody v extraviláne obce, mesta v rámci okresu. Vyššie spomínaná výnimka pre deti navštevujúce predškolské a školské zariadenia sa však nevzťahuje na osoby, ktoré ich sprevádzajú – tieto musia mať k dispozícii negatívny výsledok testu.

Výnimka sa samozrejme vzťahuje aj na cestu do a z miesta, na ktorom vám vykonajú testovanie na koronavírus.

 

Opatrenia na ostatnom území Slovenska

V porovnaní s vyššie špecifikovanými okresmi, sú obmedzenia na ostatnom území miernejšie a bez negatívneho testu môžete využívať všetky výnimky, ktoré v tzv. Červených okresoch môžu osoby využívať len s negatívnym testom.

Ďalšie informácie

Na celom území Slovenska budú od 26. októbra do 27. novembra 2020 uzavreté všetky školy s výnimkou detských jaslí, materských škôl a prvého stupňa základných škôl.

V prípade striedavej starostlivosti o dieťa je povolené postupovať v striedaní tak ako doteraz.

Opatrenia pre športové ligy účinné od 15. októbra 2020 ostávajú nezmenené.

V ostatných okresoch prebehne plošné testovanie o týždeň neskôr ako v rizikových okresoch Tvrdošín, Námestovo, Bardejov a Dolný Kubín, a malo by sa uskutočniť už budúci víkend.

 

Čo v prípade ak sa nechcem dať otestovať?

V prípade, že sa rozhodnete nezúčastniť na plošnom testovaní, budete povinný ostať v karanténe po dobu 10 dní.

POZOR! Pokiaľ pracujete, táto doba sa vám nebude započítavať ako v prípade čerpania PN a nepreplatí vám ju zamestnávateľ ani štát. Pre osoby, ktoré sa rozhodnú dobrovoľne neprísť do práce už počas prvých 9 dní (t.j. od 24. októbra do 1. novembra) platí to isté.

 

Čo v prípade ak nemám trvalé ani prechodné bydlisko na adrese kde bývam ako nájomca?

V prípade osôb žijúcich mimo svojho trvalého či prechodného bydliska nie je potrebné sa preukázať nájomnou zmluvou.

 

Autor: Magdaléna Karvaiová

 

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Magdaléna Karvaiová

Zamestnanosť / Príspevky / Verejný poriadok