Druhá vlna #3: Druhé kolo plošného testovania

Na Slovensku sa počas tohto víkendu uskutoční v poradí druhé plošné testovanie uskutočnené v súvislosti so snahou zmierniť šírenie nákazy nového koronavírusu. Testovanie prebehne iným spôsobom ako v prvom kole, a to na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR (ďalej len ÚKŠSR). ÚKŠSR rozhodol, že testovania sa zúčastnia iba okresy kde počet nakazených prevýšil hranicu 0.7%. To z testovania vylučuje dve najväčšie slovenské mestá – Bratislavu a Košice.

Celkovo sa tak na Slovensku bude testovať v 45 okresoch. Výnimku dostane 25 okresov.

Pre dotknuté okresy bude druhé kolo testovania prebiehať v dňoch 7. a 8. novembra medzi 8. a 20. hodinou.

Kto sa testovania bude musieť zúčastniť?

Testovania sa budú musieť zúčastniť všetky osoby, ktoré  chcú v dotknutých okresoch  pracovať a požívať voľnejšie pravidlá zákazu vychádzania, pričom opäť platí, že sa testujú osoby od 10 do 65 rokov, u osôb nad 65 rokov je testovanie nepovinné. Z plošného testovania majú výnimku aj osoby trpiace onkologickým ochorením.

Testovania sa však nemôžu zúčastniť osoby, ktoré boli v prvom kole pozitívne testované a tie, ktoré žijú v spoločnej domácnosti s pozitívne testovanou osobou – pre nich platí povinná 10 – dňová karanténa.

Tí, ktorí sa nezúčastnili prvého kola testovania sa druhého kola zúčastniť môžu.

Pokiaľ bývate alebo pracujete v okrese, v ktorom bude prebiehať druhé kolo testovania, musíte sa na ňom zúčastniť.

Ak sa chystáte na služobnú cestu do okresu, kde prebehne druhé kolo testovania, je nutné aby ste sa šli testovať aj napriek tomu, že mesto, v ktorom bývate a pracujete nie je v tzv. červenej oblasti.

Zákaz vychádzania bol predĺžený do 14. novembra. Pozitívne testovaní a tí, ktorí sa testovania nezúčastnili sú povinní dodržiavať 10 dňovú karanténu. Pre osoby s negatívnym antigénovým alebo RT – PCR testom platia voľnejšie podmienky zákazu vychádzania, podrobnejšie ich nájdete tu.

 

Autor: Magdaléna Karvaiová

 

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Magdaléna Karvaiová

Zamestnanosť / Príspevky / Verejný poriadok